Prstene pre najkrajší deň

 

Svadba je v živote muža a ženy jedným z najkrajších dní. Je to oficiálne potvrdenie ďalšej spoločnej cesty a symbolické spojenie dvoch životov do jedného. Symboliku spojenia predstavujú spoločné svadobné obrúčky. Ak náhodou tiež stojíte pred týmto dôležitým životným krokom, určite vám príde vhod niekoľko informácií o obrúčkach.

 

 

Čo symbolizujú svadobné obrúčky?

Prstene, teda aj obrúčky, majú kruhový tvar. Kruh v geometrickom chápaní nemá žiadny koniec – je symbolom nekonečnosti a ochrany. V prenesenom význame tak obrúčky symbolicky vyjadrujú snahu oboch partnerov byť navždy spolu a súčasne si navzájom pomáhať a chrániť sa. Ide teda o dôležitý prvok nielen z hľadiska svadby, ale aj pre ďalší spoločný život. Partneri by od okamihu svadby mali mať svadobné obrúčky stále na ruke. Aj preto by sa ich výber nemal podceniť. Ide totiž o šperk, ktorý musí aj čosi vydržať v bežnom praktickom živote.

 

 

Ako vybrať tie správne obrúčky?

Na výber obrúčok vplýva veľmi veľa faktorov. Poďme sa na ne spolu pozrieť. Prvým limitujúcim faktorom je cena, ktorú chceme do nákupu investovať. Je pravda, že najmä v súčasnosti má len málo ľudí neobmedzené finančné možnosti na výber akýchkoľvek obrúčok. V našich končinách je tradíciou, že obrúčky zabezpečuje spravidla ženích, no nie sú celkom vylúčené ani prípady, keď sa na financovaní nákupu chce z nejakého dôvodu podieľať aj nevesta. Tieto úvahy ale dajme bokom a vychádzajme z tradičného modelu, kde obrúčky zabezpečí ženích. Aj v tomto prípade platí, že nie je celkom "bezpečné" kupovať obrúčky bez schválenia ich podoby nevestou. Keďže bude obrúčku nosiť celý život na ruke, má určite právo spolurozhodovať o jej tvare, materiáli či veľkosti.

Prvým krokom je teda stanovenie určitého cenového limitu, ktorý je ženích ochotný, resp. schopný zaplatiť, a nastáva fáza výberu konkrétnych obrúčok. Je vhodné pripomenúť, že seriózne zlatníctva ponúkajú pomoc vo forme výroby obrúčok z dodaného zlata, o hodnotu ktorého sa potom automaticky znižuje konečná cena. Ak teda máte doma staré zlato, ktoré vám zbytočne "odpočíva" v skrini, je asi tá správna chvíľa na jeho zmysluplné využitie.

 

Nekonečný výber 

Súčasnosť ponúka naozaj nekonečný výber šperkov, obrúčky nevynímajúc. Zlatníctva ponúkajú obrovský výber obrúčok najrôznejších kombinácií materiálov, tvarov, šírok, hrúbok či kameňov. Ak sa vám nechce fyzicky obehávať kamenné obchody, tak sa môžete na celé hodiny „zahrabať“ do ponúk internetových e-shopov. Ak sa vám nejaké obrúčky zapáčia, stačí ich vytlačiť na papier a informovať sa v nejakom zlatníctve o možnostiach výroby podľa vzoru na obrázku. Pokiaľ nejde o nejaký technologicky náročný spôsob zhotovenia, väčšina zlatníctiev s vlastnou dielňou dokáže takéto obrúčky vyrobiť. Tvarová rozmanitosť je naozaj nekonečná, a nemá zmysel ju popisovať , ani zďaleka by nám nestačil rozsah tohto príspevku. Povedzme si len niektoré zásadné možnosti, ako sa dopracovať k správnym obrúčkam.

 

 

Správna veľkosť

Na pohľad samozrejmosť, pri ktorej sa ale často robia chyby. Na stránkach Zlatníctva Fortuna Aurum je popis ako zistiť rozmer obrúčok. Ďalšou možnosťou je navštíviť kamenné zlatníctvo, v ktorom vám pomocou referenčných prsteňových krúžkov presne odmerajú veľkosť.

 

Žlté, biele, červené?

Nie, nehovoríme o farbe vína. Reč je o farbe zlata, ktoré možno použiť na výrobu svadobných prsteňov. Klasické obrúčky sa zhotovujú zo žltého zlata. Kto má rád modernejšie šperky, siahne po bielych alebo kombinovaných obrúčkach. Veľmi zaujímavo vyzerajú kombinácie žlté + biele zlato, biele + červené zlato alebo žlté + červené zlato. Alebo by ste mali najradšej trojkombináciu žlté + biele + červené zlato? Záleží len od vášho vkusu.

Okrem farby sa treba rozhodnúť aj v otázke rýdzosti zlata. Najčastejšie sa robia obrúčky zo 14-karátového zlata (585/1000), na želanie je možno aj zhotovenie z 18-karátového zlata (750/1000). Aj keď náš puncový zákon už umožňuje aj používanie 9-karátového zlata, o ktorom niektorí zákazníci uvažujú pre jeho nižšiu cenu, na výrobu obrúčok ho veľmi neodporúčame z dôvodu jeho nižšej kvality. Na obrúčkach, ktoré budete nosiť celý život, sa neoplatí šetriť, pretože by ste mohli v konečnom dôsledku škaredo prerobiť :-(.

 

   

 

Obrúčky do voza ...

Keďže budete mať obrúčky stále na ruke, je vhodné tomu prispôsobiť aj ich tvar, povrch a prípadne ďalšie detaily. Niektoré moderné tvary totiž môžu byť na pohľad veľmi nevšedné a atraktívne, ale nie sú veľmi praktické. Myslite na to, či vám nejaký extravagantný tvar nebude robiť problémy pri bežných činnostiach. Ostré hrany alebo výrazne vyčnievajúce prvky sa môžu zachytávať o šaty (najmä o pletené rukávy svetrov a pod.) alebo sa môžu pri neopatrnom pohybe ruky a náraze do tvrdej prekážky poškodiť alebo dokonca ulomiť. Pre bežný život sú preto praktické klasické obrúčky so zaoblenými vonkajšími obvodmi a hranami. Ak sú v dámskej obrúčke kamienky, mali by byť dostatočne hlboko zapustené, aby príliš nevyčnievali do priestoru.

 

... i do koča

Ak vás predchádzajúci odstavec neodradil a preferujete odvážnejšie tvary, nič sa nedeje, len musíte obrúčky nosiť opatrnejšie. Alebo ani nie? No, je pravda, že aj klasické tvary môžu byť vďaka súčasným technológiám spracovania drahých kovov a možnostiam estetického vylepšenia krajšie ako boli v minulosti. Obrúčky s klasickým hladkým zaobleným povrchom možno dnes totiž ozvláštniť povrchovou úpravou matovaním alebo pieskovaním, čím dostanú prstene celkom inú „tvár“. Alebo možno povrch skrášliť gravírom či posaluxom. Ako čerešnička na torte môže pôsobiť v dámskej obrúčke osadený jemný kameň. Ten prstienok opticky veľmi zatraktívni. Ak sa navyše rozhodnete osadiť namiesto štandardného zirkónu oveľa odolnejší briliant, vaša obrúčka bude nielen odolnejšia, ale aj hodnotnejšia.

 

Rada na záver

Svadba, ktorou začínate spoločnú cestu životom so svojím partnerom, je výnimočný deň. Svadobné obrúčky sú spojené nielen so svadobným obradom, ale aj s dlhými nasledujúcimi rokmi, kedy toho musia tieto symbolické prstene mnoho vydržať. Pri ich výbere teda postupujte spolovice srdcom a spolovice rozumom – asi tak, ako pri výbere partnera :-). Starostlivo posúďte všetky pre a proti pri materiáli, tvare, šírke, povrchu i dozdobení obrúčok. Na rozhodovanie si vyčleňte dostatok času. Ale nezabudnite, že nejaký čas trvá aj výroba obrúčok. Vopred sa informujte v zlatníctve, koľko budete musieť na vaše obrúčky čakať, aby vám nevznikli nemilé komplikácie ešte pred svadbou. :-)

Mnoho šťastia na vašej spoločnej ceste životom!

 

 

 

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť